ADALET BAKANI SAYIN ABDULHAMİT GÜL'ÜN 10 KASIM MESAJI

Vefatının 79’uncu yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha şükranla anıyoruz. 

O’nun önderliğinde Millî Mücadele’ye sahip çıkan, Millî Mücadele’yi başarıya ulaştıran Türk Milleti, bu tarihten sonra da istiklaline sahip çıkmadaki azim ve kararlılığını elden bırakmamıştır. 

Âziz Milletimiz son olarak, 15 Temmuz hain darbe kalkışmasında da, Millî Mücadele günlerindeki istiklal ruhunu tekrar canlandırmış, hainlere hakettiği cezayı vermiştir. 

15 Temmuz’dan sonra Cumhuriyetimiz, demokrasiyle birlikte çok daha güçlü bir şekilde geleceğe doğru yürümektedir. 15 Temmuz’da ortaya çıkan mücadele azmi, istiklal ruhu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının mücadele azminin, istiklal ruhunun aynısıdır. 

Cumhuriyetimizin 94’üncü yılında, Atatürk’ün muasır medeniyet hedefini aşmak için canla başla çalışıyoruz. Son 15 yıldır ülkemiz; bu hedefi, bu hedefteki manayı en doğru biçimde anlayan bir siyasi kadronun öncülüğünde ilerlemesini, kalkınmasını, gelişmesini sürdürüyor. Atatürk’ün öncülüğünde başlayan Cumhuriyet kazanımları sürecinde, geride bıraktığımız 15 yılı taçlandıran bu kadro, 2023 hedeflerine de aynı aşkla, şevkle yürümektedir. 

Gazi Mustafa Kemal’in en önemli miraslarından birisi olan “Milli Egemenlik” kavramına, bugüne kadar gözümüz gibi baktık, bundan sonra da aynı hassasiyeti göstereceğiz. 

Aynı şekilde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, bütün olumsuz şartlara rağmen genç Türkiye Cumhuriyeti’ni “hukuk devleti” çizgisinde tutma gayreti de, ondan devraldığımız bir diğer önemli mirastır. Ne mutlu ki, Cumhuriyetimizin hukuk devleti olma yolundaki en kayda değer gelişmelerini gerçekleştirmek bize nasip oldu. Hukuk alanındaki iftihar vesilesi pekçok ilerleme, - yargıya sızan bir çetenin temizlenmesinin ardından – zaman içerisinde çok daha göze görünür hale gelecektir. Ülkemizde adalet sistemi çok daha ileri noktalara taşınacaktır.

Türkiye’nin, Millî Mücadele’den bugünlere uzanan yolculuğuna önderlik etmiş Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 79’uncu yılında bir kez daha şükranla anıyoruz.