::: UYAP VATANDAŞ BİLGİ SİSTEMİ


 

 

UYAP; vatandaşa kaliteli, güvenli, etkin hizmetlerin elektronik ortamda ve bürokratik engellere takılmadan kolayca sunulmasını, vatandaşın, adli mekanizmalara internet üzerinden eriştirilmesini de, amaçlamaktadır.



            UYAP “e-devlet” sisteminin bir parçası olarak tasarlanmış ve uygulamaya sokulmuştur. UYAP tüm adli hizmetleri işlemleri ve süreçleri kapsayan komple bir e-devlet projesidir. Örneğin savcılıkta girilen veriler, mahkeme aşamasında, Yargıtay'da temyiz aşamasında ve kararın kesinleşmesi sonrası infaz aşamasında Ceza Tevkif Evlerinde kullanılmaktadır. Sonraki aşamalarda sadece ilgili birimle ilgili veriler sisteme aktarılmakta ve böylece zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlanmaktadır.
                                                                    
            UYAP e-Vatandaş Bilgi Sistemi; vatandaşa kaliteli, güvenli, etkin hizmetlerin elektronik ortamda ve bürokratik engellere takılmadan kolayca sunulmasını, vatandaşın, adli mekanizmalara internet üzerinden erişmesini ve dosyası hakkındaki kapak bilgilerini öğrenmesini sağlamaktadır.
            
            

 

UYAP ile vatandaşlarımızın artık duruşma tarihini ve dava safahatını öğrenmek için adliyelere gitmesine UYAP'ın işletimde olduğu yerlerde gerek kalmamıştır.
             
              Amacımız, bilgi toplumunun bir parçası olarak, vatandaşımıza hak ettiği hizmeti hızlı, etkin ve güvenli bir şekilde sunmaktır.

 
 
UYAP VATANDAŞ BİLGİ SİSTEMİ KULLANIMI için tıklayınız...
İşletime geçen yargı birimlerinde işlem gören dosyaların sorgulanması için Vatandaş Bilgi Sisteminde yapılması gereken uygulamaları gösterir.
UYAP VATANDAŞ BİLGİ SİSTEMİNE girmek için tıklayınız...
UYAP İŞLETİM HARİTASI için tıklayınız...
UYAP İŞLETİMDE OLAN MERKEZLER için tıklayınız...
UYAP GENEL İŞLETİM DURUMU için tıklayınız...