Yeni Adalet Bakanı Sayın Fahri KASIRGA'nın Göreve Başlaması Nedeniyle Yayınladığı Mesaj

Türk Yargısının Değerli Mensupları, Kıymetli Çalışma Arkadaşlarım,

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce genel seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi nedeniyle, Anayasamızın 114. maddesine göre 07.05.2007 tarihinden itibaren, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin Adalet Bakanı olarak göreve başlamış bulunuyorum.

Yargının tüm kademelerinde görev yaparak, 06.10.2003 tarihinden buyana büyük bir onur ve şevkle yürüttüğüm Müsteşarlık görevinden sonra Adalet Bakanı olarak, değerli meslektaşlarımla birlikte çalışmaktan şeref duyduğumu bu vesileyle belirtmek isterim.

19 Kasım 2002 tarihinden beri Adalet Bakanlığı görevini büyük bir özveri ile yerine getirerek, yargının toplumda hak ettiği saygınlığa ulaşması ve yargının makûs talihinin yenilmesi konusunda olağanüstü çaba sarfeden Sayın Cemil ÇİÇEK'e şahsım ve camiamız adına şükranlarımızı sunarım. Adaletin süratli, etkin ve verimli bir biçimde gerçekleştirilmesi yönündeki gayretleri ve yaptığı değerli hizmetleri unutulmayacak, yargının hak ettiği yere getirilmesini sağlamaya yönelik çalışmalarımızda bizlere ilham kaynağı olacaktır.

Adalet hizmetlerinin insan haklarına dayalı, demokratik, lâik, sosyal hukuk devleti ilkeleri doğrultusunda yerine getirilmesi hususunda ve seçimlerin yasalara uygun, yargı organlarının genel yönetimi ve denetimi altında yapılmasını sağlamaya yönelik olarak, Adalet Bakanlığına düşen sorumlulukları yerine getirmek;  bu geçici dönemde üzerinde hassasiyetle duracağım en başta gelen görevim olacaktır.

Adaletin tecellisi yönünde fedakârca çalışan değerli hâkim, Cumhuriyet savcısı ve adalet personelimizin, görevlerini her zaman olduğu gibi Anayasa ve yasalara bağlı olarak yerine getireceklerine olan güvenim tamdır.

Bu vesileyle tüm yargı mensuplarını saygıyla selâmlar, çalışmalarında başarılar dilerim.

                                                                                                                   Fahri KASIRGA
                                                                                                                   Adalet Bakanı