ADALETE DAHA İYİ ERİŞİM PROJESİ

(BETTER ACCESS TO  JUSTICE)

İŞİTSEL VE GÖRSEL VİDEO KONFERANS SİSTEMİ

(SUPPLY OF AUDIO AND VISUAL RECORDING EQUIPMENT FOR BETTER ACCESS TO JUSTICE)

 

SESLİ VE GÖRÜNTÜLÜ KAYIT ve VİDEO KONFERANS SİSTEMİ

            Bakanlığımız Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca Avrupa Birliğinin desteği ile yürütülen Adalete Daha İyi Erişim Projesi (Better Access to Justice Project)'nin bileşenlerinden biri de İşitsel ve Görsel Video Konferans Sistemi (Supply of Audio and Visual Recording Equipment For Better Access to Justice)'dır.

Bu proje kapsamında; 133 Ağır Ceza Merkezinde 225 mahkemenin duruşma salonunda gerçekleşen duruşmaların sesli ve görüntülü olarak kayıt altına alınması ve mahkemeler arasında eş zamanlı iletişim ile canlı görüşme imkânının sağlaması amaçlanmaktadır.

Projenin hizmet sözleşmesi Avrupa Birliği Merkezi İhale Birimi (CFCU) ve Yüklenici Firma(BİMSA) arasında 22.08.2007 tarihi itibariyle imzalanmış ve sözleşmenin 06/09/2007 tarihi itibariyle uygulanmasına başlanılmıştır.

            Bu proje ile 5271 S. CMK'nın 52, 180, 196 ve 219. maddelerinin uygulanması, video-konferans aracılığıyla uzakta bulunan (duruşmaya gelemeyen, talimatla ifadeleri alınması gereken vb.) kişilerin dinlenmesi sağlanmış olacaktır. Sistem, UYAP ile entegre bir şekilde çalışacak, dinlenecek kişiye ait kimlik bilgileri UYAP'tan çekilecek, ancak kayıtlar lokalde kurulacak veri tabanlarında tutulacaktır. Sesli ve görüntülü kayıtlar gerektiğinde UYAP üzerinden başka yer yargı birimlerine gönderilebilecektir.

            Sesli Görüntülü Kayıt ve Video Konferans Sistemi’nin ilk kurulumu Ankara Adliyesinde gerçekleştirilmiş olup, 15.10.2008 tarihi itibariyle kısmi geçici kabulü yapılmıştır. Ankara dışındaki Ağır Ceza merkezlerinde kurulumlar devam etmektedir.

            Ayrıca proje kapsamında 133 Ağır Ceza Merkezinden en az 150 personele Sesli Görüntülü Kayıt ve Video Konferans Sistemi'nin genel yapısı, teknik altyapısı, sistemin yazılım-donanım yapılandırması ve kullanımı konusunda Ankara’da eğitim verilmeye başlanmış olup birinci grup eğitimleri 22-26.12.2008 tarihleri arasında tamamlanmış ve eğitime katılanlara sertifikaları verilmiştir. İkinci gruba ise 05-09.01.2009 tarihleri arasında eğitim verilecektir.