UYAP Avrupa Birliği “Adaletin Kristal Terazisi” yarışmasında  finale kalmıştır.

Avrupa Birliği Komisyonu ve Konseyi tarafından düzenlenen Adaletin Kristal Terazisi (The Prize "Crystal Scales of Justice") yarışmasının ödül töreni 23-25 Ekim 2008 tarihleri arasında İtalya'da Sicilya'nın ikinci büyük şehri olan Catania şehrinde yapılacaktır.

Bu yarışma yargıda kaliteyi artırmaya yönelik yenilikçi projeleri teşvik ile Avrupa Özel Hukuk Günü dolayısıyla yapılmaktadır. Bu ödül ile her iki senede bir özel hukuk dalında kalite yönünden yenilikçi, rekabetçi uygulamalar ödüllendirilmektedir. 2005 den itibaren, Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu tarafından organize edilen bu yarışma, mahkemelerin organizasyonu veya özel hukuki prosedürler hakkında yeni aydınlatıcı metotlar bulma amacıyla yapılmaktadır.


Adaletin Kristal Terazisi ödülü jüri üyeleri 02 Ekim 2008 tarihinde Brüksel'de toplanarak Avrupa hukuk ağından 38 proje arasından 4 projeyi başarılı bulmuş ve birinciliğe aday olarak seçmiştir.
  Bunlar sırasıyla;
. Paris Barosu (Fransa)
. Milan Mahkemesi (ltalya)
. Adalet Bakanligi (Türkiye)
. HMCS (Birlesik Krallik, İngiltere)

Adaylardan birisi büyük ödüle layık görülürken, diğer 3 proje ise özel ödülü alacaktır.Proje sahipleri Avrupa Konseyi tarafından İtalya'nın Catania şehrine davet edilerek büyük ödül 24 Ekim 2008 tarihinde açıklanacaktır.