:::YILBAŞI GECESİ İSTANBUL’DA YAŞANAN CİNSEL TACİZ OLAYI HAKKINDA AÇIKLAMA

Yılbaşı gecesi, İstanbul’un Taksim Meydanı’ndaki kutlamalar sırasında yaşanan çirkin cinsel taciz olayıyla ilgili olarak, medyada yer alan haberler ve vatandaşlarımızın konuyla ilgili başvuruları üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür:

Yılbaşı gecesi, yeni yıl kutlamaları sırasında bazı kişilerin kutlamalara katılan yabancı uyruklu bayanları taciz etmesine ilişkin olarak medyada geniş şekilde yer alan haberler üzerine Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştır. Bu soruşturma kapsamında, Avustralya vatandaşı olan Amanda K. isimli bayanın taciz edilmesi ile ilgili olarak İran uyruklu şüpheli Mokhtar A. göz altına alınmıştır. Ancak mağdurenin, ifadesinde, şüphelinin kendisini taciz etmeyip, aksine olay sırasında kendisine yardımcı olduğunu beyan etmesi üzerine, suçun “takibi şikayete bağlı bir suç” olması nedeniyle şüpheli serbest bırakılmıştır.

Bilindiği üzere Türk Ceza Kanunu’nun “cinsel taciz” suçunu düzenleyen 105. maddesi, “Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikâyeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adlî para cezasına hükmolunur.” şeklindedir. Suçla ilgili olarak şüpheli hakkında soruşturma yapılabilmesi için mağdurun şikayeti gereklidir. Yasanın öngördüğü şekilde, cinsel taciz nedeniyle bir şahıs hakkında Cumhuriyet savcılığına şikayet başvurusu yapılması durumunda, üç aydan iki yıla kadar hapis talebiyle dava açılması söz konusu olabilecektir. 

Avustralya vatandaşı olan Amanda K. isimli bayanın taciz edilmesi olayının soruşturulması sırasında mağdurenin, şüpheli hakkında kendisini taciz etmediği, aksine yardım ettiği beyanı üzerine şüpheli serbest bırakılmıştır. Yine, aynı olay nedeniyle  gözaltına  alınan dört kişi ile ilgili olarak, haklarında herhangi bir şikayet bulunmaması nedeniyle  cinsel taciz suçundan soruşturma açılmamıştır. Bu dört şahıs, Kabahatler Kanunu uyarınca, çevreyi rahatsız etmekten dolayı idari para cezası uygulanarak serbest bırakılmışlardır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

   

Adalet Bakanlığı