::: UYAP Ceza İnfaz Kurumları Uzaktan Eğitimleri Hizmete Açıldı.           UYAP Eğitimlerinin, personel hareketleri, yaygınlaştırma çalışmaları, yazılımda yapılan güncellemeler ve kullanıcıların bilgilerini yenilemek istemeleri gibi nedenlerle süreklilik arz etmesi karşısında kullanıcıların eğitim ihtiyaçlarının zaman ve mekana bağlı kalınmaksızın sürekli olarak karşılanması ve eğitim faaliyetleri nedeniyle yapılan harcamaların önüne geçilmesi amacıyla Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından UYAP Uzaktan Eğitim Projesi kapsamında UYAP ceza infaz kurumları uygulama ekranlarının kullanılmasına yönelik olarak uzaktan eğitim içerikleri üretilerek ceza infaz kurumlarında görev yapan personele UYAP Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi (LMS) tarafından  UYAP’ta tanımlı rollerine uygun olarak atanmıştır.

Kullanıcıların eğitimlere başlayıp başlamadıkları, eğitimleri bitirip bitirmedikleri gibi bilgiler LMS ile takip edilebilmekte bu hususlarda detaylı raporlar alınabilmektedir.

Eğitimlerin başlandıktan itibaren bir kerede bitirilmesi zorunlu olmayıp, istendiğinde kalındığı yerden eğitimlere devam edilebilmekte ve istendiği kadar tekrar edilebilmektedir.

Uzaktan eğitimlerin açılması için bilgisayarlarda kurulu olması gereken Flash Player 8 programı, etki alanına dâhil olan bilgisayarlara merkezi olarak yüklenmiştir. Bu konuda sorun yaşanması halinde, kullanıcıların programı bilgisayarlarına yükletmek üzere görev yaptıkları yerlerdeki teknik ofis personelinden destek almaları gerekmektedir.

Kullanıcılar eğitimlere UYAP portal sayfasından ya da internet üzerinden ulaşabilmektedirler:

UYAP portal sayfasından eğitimlere ulaşmak için http://portal.mso.adalet.gov.tr/wps/portal adresindeki UYAP portal sayfasına portal kullanıcı adı ve parola yazmak suretiyle açılan sayfanın sol tarafında yer alan UYAP konusu altındaki  “ Uzaktan Eğitim” linkinin tıklanması,

İnternet üzerinden eğitimlere ulaşmak için  http://uyapegitim.adalet.gov.tr/portal/index.asp adresindeki UYAP uzaktan egitim portal sayfasına kullanıcı adı (absicilno), parola (parola, standart olarak kullanıcıların TC vatandaşlık numarası olarak atanmıştır. TC vatandaşlık numarasının girilmesine rağmen sisteme bağlanılamıyorsa aynı ekrandaki “şifremi unuttum” linkine tıklanması halinde yeni şifre kullacının adalet.gov.tr uzantılı e-posta adresine gönderilecektir. TC vatandaşlık numarası şeklindeki ya da sistem tarafından e-posta adresine gönderilen şifrenin UYAP uzaktan egitim portalında yer alan “ayarlar” sekmesi tıklanarak değiştirilmesi tavsiye edilir) ve parola girişi altındaki güvenlik kodunun girilmesi gerekmektedir.

            Kendilerine ilgili uzaktan eğitimler atanmayan kullanıcıların eğitim talebinde bulunmak  ya da herhangi bir konuda destek almak için uzaktan.egitim@adalet.gov.tr adresine e-posta göndermeleri halinde en kısa zamanda kendilerine gerekli destek verilecektir.