::: ULUSLARARASI MAHKEME YÖNETİMİ BİRLİĞİ DÖRDÜNCÜ ULUSLARARASI KONFERANSI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

    02-04 Kasım 2009 tarihleri arasında Uluslararası Mahkeme Yönetimi Birliği (IACA) tarafından İstanbul'da International Hotel'de gerçekleştirilmiş olan Uluslararası Mahkeme Yönetimi Birliği Dördüncü Uluslararası Konferansına Bakanlığımız, Mahkeme Yönetimi Projesi ve Türk Mahkemelerinde yenilikçi Bilişim Projeleri alanında UYAP ile katılmıştır.İlgili seminere konuk devletlerin Adalet Bakanlıkları nezdinde Başyargıç, Hakim ve Savcı Kurul Başkanları, yüksek mahkeme başkanları ile yüksek yargı mensupları katılmış olup, açılış konuşması Bakanımız Sayın Sadullah ERGİN tarafından gerçekleştirilmiştir.

     Adalet Bakanımız konuşmasında toplumsal barışın ancak adalet sayesinde varlık ve süreklilik kazanabileceğini belirterek, “İnsan hakları evrensel değerler ve hukukun üstünlüğüne dayanan çağdaş bir ülke olmanın ön koşulu iyi ve etkili bir adalet sistemine sahip olunmasıdır. Adalet sistemine aynı zamanda devlete olan güvenin kaynağının da göstergesidir” dedi. Yargı sisteminin daha da iyileştirilmesi için uluslararası alanda arayışların sürdüğünü ve konferansın bu konuya tutacağı ışık nedeniyle büyük önem taşıdığını vurgulayan Bakanımız sayın Ergin, “Yargıda başarı, insan hakları ve uluslararası hukuk kurallarına saygı içerisinde çağdaş bir mahkeme yönetim sistemi geliştirilmesinden geçmektedir. Avrupa Birliği ile entegrasyon yolunda kararlı ve emin adımlarla yürümekte olan Türkiye Cumhuriyeti’nde büyük reform ve değişim süreci yaşanmaktadır. Yargı alanında yürüttüğümüz çalışmalar nicelik ve nitelik olarak yargı reformu olarak adlandırılmayı hak etmektedir. Yargının işlevselliği ve verimliliğinin arttırılması önceliği aynı zamanda AB’ye tam üyelik hedefimizin de gereğidir. Yargı alanında yapılan ve devam eden çalışmalar yargının fiziki koşullarının yasal mevzuatın ve insan kaynaklarının kalitesinin yükseltilmesi temel önceliklerimizi oluşturmaktadır. Tüm bu hedefler bakanlığımızın 2007 ile 2012 ylları arasındaki yol haritasını oluşturan eylem planında yer almaktadır” diye konuştu.


    Konferansta genel olarak mahkeme yönetiminde Uluslar arası hukukun önemi, mahkeme binalarının adaletin etkin tecellisi için mimarisi, mali krizin mahkeme yönetimine etkileri, alternatif çözüm yolları, cezaevlerinin kapasite yetmezliğine alternatif çözümler gibi konulara değinilmiştir. UYAP'ne seminer kapsamındaki sunum, sergi ve çalıştaylarda ağırlıklı ve öncelikli bir şekilde yer verilmiş olup açılış konuşması sonrasında Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkan Yardımcısı tarafından uygulamalı olarak verilen UYAP sunumu misafir ülke temsilcileri tarafından büyük bir beğeni ile karşılanmıştır. Konferansın ikinci gününde Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi hakimi tarafından da avukat ve vatandaş portalı, doküman yönetim sistemi, SMS bilgi sistemi ile UYAP modüllerinden elektronik imzalı örnekler uygulamalı olarak anlatılmıştır. Sunumlar sonrası etkinlikte açılan sergiye gelen katılımcılar Yargıda Bilişim kullanımında Türkiye’nin yakaladığı seviyeyi çok etkileyici bulduklarını ifade ederek takdirlerini bildirmişlerdir. Katılımcı ülke temsilcileri yargıda modernizasyon alanında Türkiye ile işbirliği imkanlarının arttırılması, ve UYAP’nin kendi ülkelerinde de kurulması için talepte bulunmuşlardır. Avustralya aile mahkemesi baş yargıcı sayın Diana Bryant bir ifadesinde “Dünyada elektronik adalet alanında en iyi uygulamaların kendi ülkesinde olduğunu düşündüğünü, UYAP ı gördükten sonra bu fikrinin değiştiğini” söylemiştir. Uluslararası Mahkeme Yönetimi Birliği başkanlığını devralan Jeffrey A. Apperson “Dünya sizden çok şey öğrendi” ifadesini kullanmıştır.

    Katılımcı ülkelerin temsilcileri konferanstan ayrılırken bundan sonraki e-adalet çalışmalarında UYAP sürecinde yaşanan tecrübelerden yararlanmak istediklerini, Türk Adalet Bakanlığı ve Adli Birimler ile yakın işbirliği içinde olacaklarını beyan etmişlerdir.

     Ayrıca Adalet Bakanlığına yürütmekte olduğu UYAP Sisteminde göstermiş olduğu üstün başarıdan dolayı Uluslararası Mahkeme Yönetimi Birliği Başkanı tarafından "Birleşmiş Devletler Yüksek Mührü" takdim edilmiştir.

FOTOĞRAF ALBÜMÜ İÇİN TIKLAYINIZ...