::: AB Adalet Bakanları toplantısında söz alan Hollanda Adalet Bakanı Ernst Hirsch Ballin, bilişim teknolojisinin yargının hizmetine sunulmasına Türkiye’de başarıyla uygulanmakta olan UYAP’ı örnek göstererek, “benzer bir projenin birlik üyesi ülkelerde de uygulanması önerisinde” bulundu.

    Avrupa Birliği Adalet Bakanları, Ulusal Yargı Ağı Programı (UYAP) projesini, bilişim teknolojisinin yargının da hizmetine sunulmasına örnek olarak gösterdi. Dönem başkanı Çek Cumhuriyeti’nin ev sahipliğinde başkent Prag’da yapılan AB Adalet Bakanları gayri resmi toplantısı önceki gün yapıldı. Toplantının video konferans yoluyla yargı sürecinin hızlandırılması konulu oturumunda söz alan Hollanda Adalet Bakanı Ernst Hirsch Ballin, bilişim teknolojisinin yargının hizmetine sunulmasına Türkiye’de başarıyla uygulanmakta olan UYAP’ı örnek göstererek, “benzer bir projenin birlik üyesi ülkelerde de uygulanması önerisinde” bulundu.

    Toplantıda söz alan Adalet Bakanı Sayın Mehmet Ali Şahin de UYAP hakkında bilgi vererek, UYAP’ın Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu tarafından Adaletin Kristal Terazisi yarışmasında örnek proje seçilerek, 2008 yılında ödüllendirildiğini anımsattı. UYAP projesi sayesinde hakimlerin ve Cumhuriyet Savcılarının yetkileri dahillerinde duruşma anında tarafların nüfus veya sabıka kayıtlarına anında ulaşabildiklerini ve yargı sürecinin büyük oranda hızlandığını söyledi.

    UYAP’ın uygulanmasına örnek de veren Adalet Bakanı Sayın Mehmet Ali Şahin, UYAP sayesinde avukatların internet üzerinden mahkeme harçlarını yatırarak dava açabildiklerini anlattı. Adalet Bakanı Sayın Mehmet Ali Şahin, yargıda işbirliği çerçevesinde Avrupa Birliği adalet bakanlıkları ile görüşmeler yapıldığını söyledi.

 

    UYAP hakkında ayrıntılı bilgi almak için...
 

Basında yer alan güncel haberler için:

Taraf Gazetesi

http://www.taraf.com.tr/haber/25825.htm

----

Radikal Gazetesi

http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=RadikalDetay&Date=&ArticleID=917554

-----

Bugün Gazetesi Haberi

Mahkemelerde teknolojik devrim !

http://www.samanyoluhaber.com/haber-132825.html

----

AA AJANSI UYAP HABERİ

Türkiye'ye UYAP Övgüsü

http://www.aktifhaber.com/news_detail.php?id=202673%27