::: Ankara Adliyesi'nde UYAP SMS Bilgi Sistemi Sergisi Açıldı.

Sergi ile İlgili Fotoğrafları Görmek İçin tıklayınız...


 UYAP SMS BİLGİ SİSTEMİ NEDİR?

      Adalet Bakanlığı, mahkeme kararlarının ve diğer adli işlemlerin SMS yoluyla ilgililerin cep telefonlarına gönderilmesi için AVEA, TURKCELL ve VODAFONE’ LA işbirliği protokolü imzalamıştır. Ulusal Yargı Ağı Projesi’nin (UYAP) mobil ayağını teşkil eden UYAP SMS Bilgi Sistemi’yle avukatlar ve vatandaşlar dava açılması, icra takibi başlatılması, bilirkişi raporunun dosyaya girmesi, tebligat parçasının dönmesi, duruşma tarihi gibi dosyadaki tüm safahat bilgilerini adliyeye gitmeden cep telefonlarına gönderilen kısa mesajlarla öğrenebilmektedir. Bu sistem sayesinde, adli makamlardaki yetkililer, UYAP portalları üzerinden işlemlerini onayladıkları anda otomatik olarak ilgili kişilere SMS gönderilmektedir.

      1 Nisan 2008 tarihinde hizmete giren sistem ile avukat ve vatandaşların adliyelere giderek ilgili oldukları dosya ya da işlemler hakkında bilgi almak için harcadıkları zaman, emek ve masrafı ortadan kaldıracaktır. UYAP SMS Bilgi Sistemi ile adli işlem bilgilerinin taraflara en hızlı şekilde bildirilmesi, bilgilere her an her yerden ulaşılabilmesi, tarafların UYAP sistemindeki dosyalarında yapılan işlemlerden anında haberdar edilmesi, tebligat sürecinin kısaltılması ile tebligat ve kırtasiye giderinin azaltılması hedeflenmektedir. Ayrıca sistemin yaygın bir şekilde uygulanmasıyla adliyelerdeki iş yükünün azalması, işlemlerin hızlanması ve uygulamada şeffaflığın sağlanması beklenmektedir.

 SMS YOLU İLE BİLGİLENDİRME NASIL YAPILACAK?

 Vatandaşlarımız SMS Bilgi Sisteminden iki şekilde faydalanabilirler.

 1-       Avukat ve vatandaşlar Anlık Sorgulama ile herhangi bir abonelik söz konusu olmaksızın, öğrenmek istedikleri dava ya da işlemle ilgili kısa mesajı 4060'a göndererek, sistem tarafından kendilerine gönderilecek cevap SMS'i ile bilgi alabilmekteler. Bu durumda ilgili oldukları dava ya da işlemle ilgili bilgiler abonelik söz konusu olmadığı için ancak sorgulama yaptıkça kendilerine gönderilmektedir. Bilgi almak için sisteme gönderilecek kısa mesaj içeriklerine, Adalet Bakanlığı web sayfasından (http://www.uyap.gov.tr/sms/icerik/icerik.asp ) ulaşılabilmektedir.

 2-        Kayıtlı Sorgulama >ile sisteme kayıt yaptıran avukat ve vatandaşlara ilgili oldukları dava ya da işlemlerle ilgili süreçler hakkında SMS yolu ile sürekli olarak bilgilendirme yapılmaktadır. Avukatlar ayrıca vekil olarak katıldıkları dava ya da işlemlerle ilgili bilgilendirmelerin içerik ve düzeyini Avukat Portalından belirleyebilmektedir. Bu sayede bir dosyada sadece bilirkişi inceleme raporunu bekleyen avukat bu dosyada bilirkişi raporuyla ilgili SMS alırken, başka bir dosyada yargılama süreçlerinin tamamını takip etmek isteyen aynı avukat ilgili dosyada seçtiği tüm süreçlerle ilgili olarak bilgilendirme SMS'i alabilmektedir. (http://www.uyap.gov.tr/sms/abone.html)

Pakete abone olmak için: TCKIMLIKNO ABONE yazılarak 4060’a gönderilir.

         Örnek mesaj: 11111111111 ABONE

Aboneliği iptal etmek için : TCKIMLIKNO ABONEIPTAL yazılarak 4060’a gönderilir.

      • Örnek mesaj: 11111111111 ABONEİPTAL

Avukatlar SMS Bilgi Sisteminden iki şekilde faydalanabilirler.

 1-UYAP Bilgi Sisteminden sorgulama yapmak: Sorgulama yöntemi ile cep telefonundan 4060’a gönderilecek SMS ile UYAP Bilgi Sisteminde yer alan dosyaların durumu hakkında bilgi alınabilir. Bu işlem için sorgulama yapılacak dosyanın numarasının ve ilgili avukatın TC Kimlik numarasının kullanılması gerekmektedir.  Sistem avukat sorgulamalarında avukatın kişisel olarak taraf olduğu dosyaların değil, vekil olduğu dosyaların bilgilerini döndürür.

2-UYAP SMS Bilgi Sistemine abone olmak:  Yargı birimlerinde görülmekte olan bir dosyalarda herhangi bir olay gerçekleştiğinde eğer dosyanın tarafı olan avukat SMS bilgi sistemine abone ise  bilgi mesajı ile anında gerçekleşen olaydan haberdar edilmektedir.

Avukatlar SMS bilgi sistemine avukat portalını kullanarak veya  TCKIMLIKNO AVABONE yazıldıktan sonra 4060’a  gönderilerek abone olmaktadırlar.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN

UYAP SMS Bilgi Sistemi İnternet Sayfasına Erişmek için  tıklayınız...

UYAP SMS Bilgi Sistemi Sunumu için  tıklayınız...

Bahse konu hizmetlerin vatandaş ve avukatlara tanıtımının yapılabilmesi için 19.01.2009 ile 24.01.2009 tarihleri arasında Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca Ankara adliyesinde tanıtım sergisi açılmış olup tüm vatandaşlar ve yargı camiası davetlidir.


UYAP SMS Bilgi Sistemi İnternet Sayfasına Erişmek için tıklayınız...

UYAP SMS Bilgi Sistemi Sunumu için tıklayınız...

UYAP Hakkında ayrıltılı bilgi almak için tıklayınız...