ADALET BAKANI SADULLAH ERGİN’İN “29 EKİM - CUMHURİYET BAYRAMI” KUTLAMA MESAJI          Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 87’nci yıldönümüne, büyük bir onur ve heyecan ile kavuşmuş bulunmaktayız.

          İnsan haklarına saygılı çağdaş bir demokrasiye yakışır kurumları ve kurumsal uygulamaları ile ülkemizin özgürlüklerin merkezi ve adaletin beşiği olma yolundaki adımlarının hızlandığı bir dönemde, Cumhuriyetimizin her geçen gün güçlendiğini gururla müşahede etmekteyiz. Tarihimizin en önemli dönemini, büyük bir iştiyak, büyük bir gayretle inşa etmekte olduğumuzun bilinciyle sorumluluklarımızın da farkındayız.

          Büyük kahramanlıklarla kurduğumuz Cumhuriyetin kurucularına, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına layık olma duygusuyla ve milletimize hizmet etme amacıyla çalışmalarımızı büyük bir kararlılık ve titizlikle sürdürmekteyiz. Kuruluş felsefesi olarak milletin egemenliğini benimseyen Cumhuriyetimizde, her geçen gün, milletimizi daha fazla egemen ve baş tacı etmenin haklı sevinci ve onurunu taşımaktayız.

          Güçlü bir devlet geleneğinden gelen birikimimizi çağdaş değerler ile yeniden yorumlayarak, çağın ihtiyaçlarına ve zamanın ruhuna uygun bir dille ifadelendirerek, barışın ve huzurun güvencesi bir Türkiye hedefi için güven veren adalet sistemi ve insan hakları perspektifi ile ülkemizin hak ettiği yere ulaşması konusunda kararlıyız.

          Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetinin, vatandaşlarının beklediği şekilde; etkin, verimli, hızlı, tarafsız ve güven veren bir adalet hizmeti sunması, çağdaş bir yargı sistemi oluşturması için biz de, Adalet Bakanlığı olarak, çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürmekteyiz.

          Milletimizin beklentilerine karşılık vermek için çağdaş ve demokratik bir Türkiye’nin kurulmasına emeği geçen ve yaşamını yitiren herkesi ve şehitlerimizi rahmetle anarken, gazilerimize de minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

          Bu duygu ve düşüncelerle, yargı camiamızın, personelimizin ve tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.

 

                                                                                                                                       Sadullah ERGİN
                                                                                                                                        Adalet Bakanı