::: GANA HEYETİNDEN ADALET BAKANLIĞINA UYAP ZİYARETİ

         25.10.2010 tarihinde Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığını ziyarete gelen heyete, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Ali KAYA tarafından kabullerinin ardından UYAP hakkında genel bilgiler, UYAP internet hizmetleri, e-Posta ve Serbest Kürsü ile bunların yaygınlaşma aşamasındaki etkisi, UYAP Avukat Portalı, UYAP Vatandaş Portalı, UYAP SMS Uygulaması/UYAP Mobil İmza Projesi ve UYAP Entegrasyon çalışmaları, UYAP Bilgi Bankası ve Mevzuat Programı hakkında bilgilendirme sunumları yapılmıştır.

Gana Heyeti ;

Hon. Haruna Iddrisu, (İletişim Bakanı)

Hon. Justice Georgina T. Wood, (Adalet Bakanı)

Prof. Jonas Amoapim (Altyapı Yöneticisi)

Ms. Teki Akuetteh ( Bilişim Uzmanı )

Mr. Justice Alex B. Poku-Acheampong, (Yargısal Hizmetler Sekreteri)

Mr. Robert Cudjoe, ( Bilişim Yöneticisi )

Ms. Sandra Thompson, (Yargısal Reform ve Programlar Yöneticisi

 

            

           

           

     
Gana heyeti Türk yargısında UYAP’ın işleyişini çok etkileyici bulduklarını özellikle akıllı uyarılar, anlık istatistik sağlama özelliği, dosya ve verilere anında ulaşım ve avukat portalı ve vatandaş portalından sağlanan imkanlardan çok etkilendiklerini ifade etmişlerdir. Ayrıca yargının kendi içerisinde ve diğer dış kurumlarla gerçekleştirmiş olduğu entegrasyonlar sayesinde sağlanan doküman ve veri alışverişi özelliğini, UYAP SMS Bilgi Sistemi sayesinde sağlanan hızlı bilgilendirme metodunu da benzersiz, çok ilginç ve orijinal bulduklarını söylemişlerdir. Heyet Gana dava yönetim sistemini kurma konusunda Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı yöneticileriyle işbirliği içerisinde olmaktanda mutluluk duyacaklarını belirtmişlerdir.
     
Bahse konu gezi Dünya Bankası tarafından koordine ve finanse edilmiş olup, gezinin amacı ise Türkiye’nin yargının modernizasyonu kapsamında elde ettiği bilgi birikimi ve tecrübenin paylaşılmasıdır. Dünyada pek çok yargının modernizasyonu programını yürüten Dünya Bankası en iyi ve kapsamlı uygulamanın Türk Adalet Bakanlığınca yürütülen UYAP Bilişim Sistemi olduğundan bahisle Gana’da uygulamayı düşündüğü program için aşağıda isim ve ünvanları yazılı heyeti Türkiye’ye getirmeye karar vermiştir. Dünya üzerinde pek çok proje yürüten Dünya Bankasının gelişmiş ülkeler arasında örnek ve model ülke olarak Türkiye’yi göstermesi gurur vericidir.
Ayrıntılı Bilgi için Tıklayınız...