::: 7. e-TR ÖDÜLLERİ

7.eTR ÖDÜLLERİNE UYAP DAMGASINI VURDU

 

 

 Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah GÜL, törende yaptığı konuşmada “Türkiye’de e-devlet konusunda önemli ilerlemeler kaydedildiğini ve uygulamalar yapıldığını”  söyledi. Kamu kurumlarının aldığı mesafe karşısında gururlandığını ve ülkeye olan güveninin arttığını vurgulayan Sayın Cumhurbaşkanı GÜL, “Bürokrasiyi ancak bu şekilde yok edebiliriz dedi.

Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca Adalet Bakanlığı ve UYAP projesinin başarısı hakkında mutluluğunu dile getirmiş, vatandaş ve avukatların adliyelerde gerçekleştirilen adli süreçlerden, cep telefonlarına sms mesajı gönderilmek suretiyle bilgilendirildiklerini ifade ederek, bu tarz uygulamaların toplumda bilinmesi gerektiğini ifade etmiş, ayrıca Adalet Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği Ulusal Yargı Ağı Projesi ile yargıda bilişim teknolojilerinden faydalanma konusunda Avrupa ülkelerinden çok ileride olduğunu öğrendiğini ve bundan büyük mutluluk ve gurur duyduğunu ifade etmiş ve şunları eklemiştir:

 “Devlet dediğimiz büyük bir mekanizma. Halka hizmet mekanizması. Halka hizmet mekanizmasını çok daha verimli, hızlı, şeffaf, hesap verebilir bir şekilde yapabilmek için işte bu teknolojilerin sunduğu hizmetlerden faydalanmak. Bu konuda özellikle Kamu kurumlarının aldığı mesafeyi inanın ki bilmeyenler tahmin edemez. Her dinlediğimde duyduğumda gururlanıyorum ve ülkeme olan güvenim giderek artıyor. Geçenlerde Adalet Bakanlığı’nın projesini, şu an hayatta olan gerçekleşmiş olan projeyi dinlediğimde doğrusu bilmiyordum ben. Bir dava kesinleştiğinde artık avukatların cebine davanız şöyle neticelendi diye daha kararlar yazılmadan mesajlar geliyor. Bunlar inanılmaz hizmetler. Türkiye artık kendi içinde değil başka ülkelerle rekabet eder durumdadır. Yine Adalet Bakanlığının internet ve bilgi teknolojisini kullanması Avrupa birliği üyesi ülkelerde en ileri derecede olanlardan birisi olduğunu hep söylemişlerdi. Türkiye bu noktalara gelmiştir. İnanıyorum ki her sene çok da hızlı şekilde teknolojiyi takip eden bir ülke olarak dikkati çekeceğiz.” dedi.

 

PROJELER HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ İÇİN

http://www.adalet.gov.tr/,

http://www.uyap.gov.tr/ ,

http://www.sms.uyap.gov.tr/ 

 

 

ÖDÜL ALAN PROJELER

         ‘Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler’ kategorisinde Söke Belediyesi ‘Akıllı Kent Otomasyon Sistemi’ adlı projesiyle, ‘Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler’ kategorisinde Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü – Gümrük Müsteşarlığı Gümkart-Gümrük Tahsilat Sistemi adlı projesiyle, ‘Kamudan Kamuya e-Hizmetler’ kategorisinde ise Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü “Sosyal Yardım Bilgi Sistemi adlı projesiyle ödüle layık görüldü.

          Ayrıca “eBelediyecilik Teşvik Ödülü”, Şahinbey Belediyesi eNikah Projesi’ne verilirken “eBelediyecilik Özel Başarı Ödülü”, Bayrampaşa Belediyesi eİstihdam Projesi, Etimesgut Belediyesi eHatırlat ve KPS Projesi ile Söke Belediyesi’nin AKOS Akıllı Kent Otomasyon Sistemi projesi arasında paylaştırıldı. AKOS Akıllı Kent Otomasyon Sistemi eBelediyecilik Jüri Özel Ödülü’ne de layık görülerek 3 farklı kategoride ödül kazanan tek kurum oldu.

           Bu kategorilerin dışında eDevlet uygulamaları ile örnek teşkil edebilecek uygulamalar arasından Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğine de “Cumhurbaşkanı Nerede?” ve “Cumhurbaşkanına Yazın” projeleri ile Özel Ödül verildi.

           TÜSİAD ve TBV tarafından, e-Devlet uygulamalarını ödüllendirmek ve bu alandaki farkındalığı artırmak amacıyla tesis edilen “7. e Türkiye (eTR) Ödülleri” töreninde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilgi Toplumu ve Yeni Teknolojiler Komisyonu Başkanı Hamdi Akın ve Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv birer konuşma gerçekleştirdi.

          Toplantıda ayrıca, Avusturya e-Devlet Genel Sekreteri Christian Rupp e-devlet uygulamalarına ilişkin özel bir sunum yaparak başarılı örnek uygulamaları paylaştı.

         Jüriyi oluşturan isimler şöyle sıralandı: Aydın Kolat (TBV), Ömer Arıkan (T.C. Cumhurbaşkanlığı), Özcan Akdeniz (INDEX), Dr. Ali Arifoğlu (ODTÜ Enformatik Enstitüsü), Recep Çakal (DPT), Hakkı Tok (İBB), İlhami Aydın (Orman Genel Müdürlüğü), Meral Tamer (Milliyet Gazetesi), Resul Uçak ( Kahramanmaraş Valiliği), Mustafa Özlü (Türk Patent Enstitüsü), Selçuk Kavasoğlu (Devlet Planlama Teşkilatı), Mehmet Ziya Telli (IBM), Kürşat Çağıltay (ODTÜ), Ceyda Süer (Microsoft), Dr. Kemal Karakoçak (TBMM), Erdal Sağlam (Hürriyet Gazetesi